Wycena nieruchomości

Kiedy dokonuje się wyceny nieruchomości? Jest to zwykle pytanie, które muszą zadać sobie osoby mające zamiar skontaktować się z rzeczoznawcą majątkowym, zajmującym się na co dzień szacowaniem mienia. Wiadomo oczywiście, że do biura rzeczoznawcy zgłaszają się osoby, które zwykle mają skrajnie różne preferencje, faktem jest jednak, że istnieje możliwość wytypowania najpopularniejszych celów, dla których sporządza się operaty szacunkowe.

elegancka sypialniaKiedy zatem kreuje się operaty szacunkowe? Przede wszystkim wtedy, kiedy ubiegamy się o bankowy kredyt hipoteczny, kiedy zależy nam na dokładnym ustaleniu ceny sprzedaży lub zakupu konkretnej nieruchomości, kiedy dążymy do zniesienia współwłasności, kiedy dzielimy majątek, kiedy zmuszeni jesteśmy do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z podatku od spadków lub darowizn, kiedy chcemy ustalić wysokość poniesionych nakładów czy też kiedy przeprowadzamy postępowanie spadkowe. Wycena w najogólniejszym zarysie polega więc na ustaleniu wartości nieruchomości w konkretnym celu. Rzeczoznawca majątkowy nie musi jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do szacowania wartości mieszkań czy domów, ponieważ do jego kompetencji należy także przeprowadzanie wycen terenów zielonych,gruntów rolnych, terenów pod zabudowę, kompleksów mieszkalnych ,maszyn nierozerwalnie związanych z daną nieruchomością, obiektów przemysłowych czy też budynków użyteczności publicznej.

Wiele więc zależy od samego celu przeprowadzania wyceny oraz tego, jaki ostateczny efekt chcemy uzyskać. Zwykle jednak do rzeczoznawcy zgłaszamy się wtedy, kiedy w grę wchodzą działania związane z instytucjami państwowymi, takimi jak chociażby wspomniane już banki czy urzędy skarbowe.